ÜRETİM TESİSLERİMİZ

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Üretim Tesisleri

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları; Araç Fabrikası ve Mekanik Fabrikası, Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı Uluslararası Lojistik Merkezi ve ArGe Merkezi’nden oluşuyor.

Oyak Renault Araç Fabrikası

Bir Renault otomobilinin üretim hikayesi, sac bobinlerin fabrikaya ulaşmasıyla başlar.

Pres hatlarımıza bobin/levha olarak giren saclar, hatlardan aracın kapıları, tavanı, ön ve arka kaputu gibi kaporta parçaları olarak çıkar.

Tüm bu parçalar, kaporta departmanımızda çeşitli kaynak yöntemleriyle birleştirilerek otomobilin kasası üretilir. Sıra bu kasanın boyama işlemine gelir. Önce, paslanmaya karşı koruyucu işlemler sonrasında ise astar ve ana kat boya işlemleri yapılır. Son olarak rengin canlılığını ve parlaklığını veren vernik uygulamasıyla boyalı kasa montaj hatlarına girmeye hazırdır.

Montaj hatlarında ise, müşterilerin tercihlerine göre temin edilen otomobilin Oyak Renault Mekanik Fabrikasında üretilen motor, vites kutusu ve süspansiyon elemanlarıyla birlikte koltuk, far, cam, lastik, direksiyon gibi ekipmanlarının montajı gerçekleştirilir.

Haftanın 6 günü, 24 saat üretim gerçekleştiren otomobil fabrikamızda her 57 saniyede 1 otomobil üretim bantlarımızdan çıkmaktadır.

Üretimin her aşamasında uygulanan kalite test ve kontrollerini başarıyla tamamlayan, otomobilimiz müşterisinin siparişini geçtiği ülkeye ve satış noktasına doğru yola çıkar.

Oyak Renault Mekanik Fabrikası

Oyak Renault, Türkiye’de seri olarak motor üretimi ve ihracatı yapan tek otomobil fabrikasıdır.

Mekanik fabrikasında şasi, vites kutusu, batarya ve motor üretim faaliyetleri gerçekleştirilir. Şasi arabanın yürüyen aksamı, yerle temas ettiği kısımdır ve üretim konusu için talaşlı imalat, kaynak ve montaj prosesleri ağırlıklıdır. Vites kutusu prosesleri daha çok talaşlı imalat olmak üzere, ısıl işlem, yüzey işlem ve montaj proseslerinden oluşur. Batarya hattında Hibrit Motorlu Araçları için yüksek teknoloji pil montajı gerçekleştirilmektedir. Üretilen bataryalar Clio E-tech araçlarında kullanılmaktadır.

Oyak Renault, Renault 12 ‘nin üretiminden beri motor üretimine devam eden bir fabrikadır. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda, tek bir üretim bandı üzerinde 3 ayrı model motor üretilmekte ve ihracatı gerçekleştirilmektedir.  Son olarak yeni kurulan ileri teknoloji yüksek basınç alüminyum enjeksiyon döküm tesisi ile de Türkiye’de bir ilk olan alüminyum motor bloklarının üretimini kendi bünyesinde gerçekleştirmeye başlamıştır.

Renault Nissan Mitsubishi İttifakı Uluslararası Lojistik Merkezi 

Oyak Renault Operasyonel Lojistik Direktörlüğü bünyesinde faaliyet gösteren AILN Bursa, iş hacmi olarak Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının en önemli lojistik platformlarından biridir. 

Bursa Uluslararası Lojistik Merkezi, ihracat platformu olarak 4 kıtada, 11 ülkede, 18 İttifak fabrikasına hizmet vermektedir. 

Faaliyetlerine yedek parça merkezi olarak başlayan AILN Bursa Uluslararası Lojistik Merkezi, 2000 yılı itibari ile mevcut çalışma şekline geçmiştir. 82.000 m3’den başlayan aktivite hacmi, yıllar içinde alınan projeler ve yeni aktiviteler ile artarak, 2018 yılında 1 Milyon m3’ü aşan bir aktivite hacmine ulaşmıştır. 

Müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak değişen iş hacmini, CKD-IPO (Parça bazlı siparişler), SKD (Boyalı birleşik kasa) ve Yedek Parça gönderimleri olmak üzere 3 ana faaliyet dalında  gerçekleştirmektedir. 

ArGe Merkezi

ArGe Merkezi kurulum çalışmalarımız 2009 yılında başlatılmış ve ArGe faaliyeti yürüten birimlerin Oyak Renault içinde aynı yerleşkede bir araya getirilmesi için çalışmaları 2010 yılı başında gerçekleştirilmiştir.

Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından, 2010 yılının Nisan ayında, ArGe merkezimiz resmi ArGe Merkezi belgesi almıştır.