ÜRETİM TESİSLERİMİZ

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Üretim Tesisleri

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları; Karoseri Montaj Fabrikası ve Mekanik Şasi Fabrikası, Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı Uluslararası Lojistik Merkezi ve ArGe Merkezi’nden oluşuyor.

Karoseri Montaj Fabrikası

Sac bobinlerin fabrikaya ulaşmasıyla Renault otomobillerinin hikayesi başlar.

Pres bölümü, sac bobinlerini kapı, tavan, ön ve arka kaput, vs. olacak biçimde şekillendirir. Kapı, ön ve arka kaput, tavan vs. şekline sokulan sac bobinler kaporta bölümünde kaynak yoluyla birleştirilir. Böylece otomobilin kasası ortaya çıkar.

Boya bölümünde koruyucu işlem, astar boyama, boya ve cila işlemleri yapılır ve sonrasında montaj departmanında, boyanmış otomobil kasasının üzerine koltuk, direksiyon, lastikler, farlar, gösterge tablosu, elektrik tesisatı ve mekanik fabrikasında üretilen motor, vites kutusu gibi parçalar takılır.

Teslim departmanı araç üzerindeki tüm işlemleri tamamlandıktan sonra otomobillerimizi Renault marka araçların Türkiye’deki satış ve dağıtımından sorumlu olan Renault Mais’e teslim eder.

Mekanik Şasi Fabrikası

Oyak Renault Türkiye’de seri olarak motor üretimi ve ihracatı yapan tek otomobil fabrikasıdır.

Mekanik Şasi fabrikasında şasi, vites kutusu ve motor üretim faaliyetleri gerçekleştirilir. Şasi arabanın yürüyen aksamı, yerle temas ettiği kısımdır ve üretim konusu için talaşlı imalat, kaynak ve montaj prosesleri ağırlıklıdır. Vites kutusu prosesleri daha çok talaşlı imalat olmak üzere, ısıl işlem, yüzey işlem ve montaj proseslerinden oluşur.

Oyak Renault, Renault 12’nin üretiminden beri motor üretimine devam eden bir fabrikadır. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda, tek bir üretim bandı üzerinde 3 ayrı araç modeli ve 4 ayrı model motor üretilmekte ve ihracatı gerçekleştirilmektedir.

Renault Nissan Mitsubishi İttifakı Uluslararası Lojistik Merkezi 

Oyak Renault Operasyonel Lojistik Direktörlüğü bünyesinde faaliyet gösteren AILN Bursa, iş hacmi olarak Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının en önemli lojistik platformlarından biridir. 

Bursa Uluslararası Lojistik Merkezi, ihracat platformu olarak 4 kıtada 11  ülkede 18  İttifak fabrikasına  hizmet vermektedir. 

Faaliyetlerine yedek parça merkezi olarak başlayan AILN Bursa Uluslararası Lojistik Merkezi, 2000 yılı itibari ile mevcut çalışma şekline geçmiştir. 82.000 m3’den başlayan aktivite hacmi, yıllar içinde alınan projeler ve yeni aktiviteler ile artarak, 2018 yılında 1 Milyon m3’ü aşan bir aktivite hacmine ulaşmıştır. 

Faaliyet alanları, CKD-IPO (Parça bazlı siparişler), SKD (Boyalı birleşik kasa) ve Yedek Parça gönderimleri olmak üzere 3 ana dala ayrılmaktadır. 

ArGe Merkezi

ArGe Merkezi kurulum çalışmalarımız 2009 yılında başlatılmış ve ArGe faaliyeti yürüten birimlerin Oyak Renault içinde aynı yerleşkede bir araya getirilmesi için çalışmaları 2010 yılı başında gerçekleştirilmiştir.

Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından, 2010 yılının Nisan ayında, ArGe merkezimiz resmi ArGe Merkezi belgesi almıştır.