OYAK RENAULT HAKKINDA

Hakkımızda

1969 yılında Bursa’da kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 390.000 otomobil ve 920.000 motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesislerinden biridir.

Oyak Renault 2020 üretim bandı

1969 yılında Renault markalı otomobillerin Türkiye’de üretilmesi amacıyla kurulan ve bugün faaliyetini Oyak’ın %49 ve Fransız Renault Grubu’nun %51 payı ile sürdüren Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 390.000 otomobil ve 920.000 motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesislerinden biridir. Renault marka binek araçların, motorlarının ve başta vites kutusu olmak üzere diğer mekanik parçalarının üretimini ve ihracatını gerçekleştiriyor.

Oyak Renault, yarım asırı aşan köklü geçmişi ile Türkiye tarihinin en başarılı uluslararası doğrudan yatırımlarından biridir.

Karoseri Montaj ve Mekanik Şasi Fabrikaları ile bir Uluslararası Lojistik ve bir ArGe Merkezi’nden oluşan Bursa’daki Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 40 üretim merkezinden biridir. Oyak Renault’un ürettiği otomobil ve mekanik aksamlar Renault Grubu’nun faaliyet gösterdiği 60’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Ayrıca Oyak Renault Bursa Fabrikası, tam kapasiteyi hedefleyen üretimiyle Renault Grubu’nun verimliliği ve performansı en yüksek üretim merkezlerinden biri olma özelliğine sahip.

Renault Grubu içerisinde stratejik bir konuma sahip olan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, çalışanlarına ve üretim tesislerine, yatırımlarını kurulduğu günden bugüne aksatmadan sürdürürken Türk Otomotiv Sanayisi’nde ise üretimde ve ihracatta uzun yıldır liderliği elden bırakmıyor.

Türkiye-Fransa iş birliğinin en iyi örneklerinden biri olan Oyak Renault, performansını her geçen yıl güçlendirerek faaliyetlerine başarıyla devam ediyor.

Rakamlarla Oyak Renault

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları coğrafi konum

Coğrafi Konum

İstanbul’un 150 km güneyinde, Bursa’nın kuzeyindeki Organize Sanayi Bölgesi Mavi Cadde’de, şehir merkezine 8, Marmara Denizi’ne 12 km uzaklıkta.

Kuruluş Yılı

1969

Üretim Hattından İlk Araç Çıkış Tarihi

14 Mayıs 1971 (Renault 12)

Oyak Renault Hakkında Faaliyetler

Faaliyetler

Kaporta Montaj, Mekanik(motor, vites kutusu, şasi ve mekanik aksamlar), Uluslararası Lojistik Merkezi, ArGe Merkezi, Destek Birimleri.

Yıllık Kapasite

390.000 otomobil
920.000 motor

Üretilen Modeller

Clio V
Clio V E-TECH HYBRID
Megane Sedan

Renault İçten Yanmalı Motorlar

HR16 Gen2
BR10

Renault E-Tech Motoru

HR16 Gen3

Üretilen Vites Kutusu Ve Şasiler

VİTES KUTULARI

JH3 (Manuel)

JR5 (Manuel)

ŞASİLER

Ön Takım

Arka Takım