Oyak Renault Bursa Fabrikası Hava Fotoğrafı

Oyak Renault Hakkında

1969 yılında Bursa’da kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesislerinden biridir.

 

Oyak Renault Hakkımızda - Üretim bandı

 

1969 yılında Renault markalı otomobillerin Türkiye’de üretilmesi amacıyla kurulan ve bugün faaliyetini Oyak’ın %49 ve Fransız Renault Grubu’nun %51 payı ile sürdüren Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesislerinden biridir. Renault marka binek araçların, motorlarının ve başta vites kutusu olmak üzere diğer mekanik parçalarının üretimini ve ihracatını gerçekleştiriyor.

Oyak Renault, yarım asıra uzanan köklü geçmişi ile Türkiye tarihinin en başarılı uluslararası doğrudan yatırımlarından biridir.

Karoseri Montaj ve Mekanik Şasi Fabrikaları ile bir Uluslararası Lojistik ve bir ArGe Merkezi’nden oluşan Bursa’daki Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Renault-Nissan Grubu’nun dünya çapındaki 36 üretim merkezinden biridir. Oyak Renault’un ürettiği otomobil ve mekanik aksamlar Renault-Nissan Grubu’nun faaliyet gösterdiği 60’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Ayrıca Oyak Renault Bursa Fabrikası, tam kapasiteyi hedefleyen üretimiyle Renault-Nissan Grubu’nun verimliliği ve performansı en yüksek üretim merkezlerinden biri olma özelliğine sahip.

Renault Grubu içerisinde stratejik bir konuma sahip olan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, çalışanlarına ve üretim tesislerine, yatırımlarını kurulduğu günden bugüne aksatmadan sürdürürken Türk Otomotiv Sanayisi’nde ise üretimde ve ihracatta 17 yıldır liderliği elden bırakmıyor.

Türkiye-Fransa iş birliğinin en iyi örneklerinden biri olan Oyak Renault, performansını her geçen yıl güçlendirerek faaliyetlerine başarıyla devam ediyor.

Rakamlarla Oyak Renault

Oyak Renault Bursa Fabrikası Hava Fotoğrafı

Coğrafi Konum

İstanbul’un 150 km güneyinde, Bursa’nın kuzeyindeki Organize Sanayi Bölgesi Mavi Cadde’de, şehir merkezine 8, Marmara Denizi’ne 12 km uzaklıkta.

Oyak Renault Fabrika Arazisi - 1969

Kuruluş Yılı

1969

Oyak Renault Üretim Hattından İlk Araç Çıkışı

Üretim Hattından İlk Araç Çıkış Tarihi

14 Mayıs 1971 (Renault 12)

oyak-renault-hakkimizda-faaliyetler

Faaliyetler

Kaporta Montaj, Mekanik(motor, vites kutusu, şasi ve mekanik aksamlar), Uluslararası Lojistik Merkezi, ArGe Merkezi, Destek Birimleri.

oyak-renault-hakkimizda-kapasite

Yıllık Kapasite

360 bin otomobil, 750 bin motor

hakkimizda-uretilen-modeller-v2

Üretilen Modeller

Clio IV, Clio Grand Tourer, Yeni Megane Sedan

oyak-renault-hakkimizda-07

Üretilen Motorlar

K4M (Benzinli 1600 cc)

K9K (Dizel 1500 cc)

H4M (Benzinli 1600 cc)

B4D (Benzinli 1000 cc)

oyak-renault-hakkimizda-06

Üretilen Vites Kutusu Ve Şasiler

VİTES KUTULARI

JH3 (Manuel)

JR5 (Manuel)

ŞASİLER

Ön Takım
Arka Takım