OYAK RENAULT HAKKINDA

Hakkımızda

Oyak Renault 2020 üretim bandı

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş., 1969 yılında Oyak Holding ve Renault Group arasında Türkiye’de Renault marka otomobiller üretmek amacıyla bir ortak girişim olarak kuruldu ve 1971 yılında üretime başladı.
Bursa’da yaklaşık 600.000 metrekarelik bir alana kurulu olan ve bugüne kadar 7 Milyondan fazla otomobil üreten Oyak Renault, araç fabrikası, uluslararası lojistik merkezi ve AR-GE merkezinden oluşmaktadır.
Bursa fabrikasında Yeni Renault Clio ve Yeni Renault Clio E-Tech Full Hybrid modellerini üreten Oyak Renault, yıllık 390 bin araç üretim kapasitesi ile üretim ve performans açısından Renault Group’un en verimli fabrikalarından biridir ve üretiminin yaklaşık %80’ini ihraç etmektedir.
Kuruluşundan bu yana Oyak Renault, Türk otomotiv endüstrisinin uluslararası rekabet gücüne önemli katkılarda bulunmuştur. Yaklaşık 5500 çalışanı ile Türkiye’nin otomobil ihracatının üçte birini karşılamaktadır.
Oyak Renault, üretim süreçlerinde sürdürülebilirlik ilke ve uygulamalarına büyük önem vermektedir. Şirket, çevresel etkilerini en aza indirmek için enerji verimliliği sağlayan teknolojileri benimsemekte ve atık yönetimini sürekli olarak iyileştirmektedir. Bu, Renault Group’un doğa ve çevre üzerindeki etkilerini minimize ederek gelecek nesillere daha sürdürülebilir bir dünya bırakma taahhüdünü yansıtmaktadır.
Oyak Renault, geliştirdiği dijitalleşme stratejileri doğrultusunda üretim süreçlerini optimize etmektedir. Akıllı üretim sistemleri, veri analizi ve yapay zekâ uygulamaları, operasyonel verimliliği artırmak, üretimdeki esnekliğini yükseltmek ve müşteri taleplerine daha hızlı yanıt vermek için kullanılan temel unsurlardır.
Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, özellikle Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini desteklemek ve her alanda kadın çalışan sayısını arttırmak için çalışmalarına, bünyesinde yer alan Women@Renault Türkiye platformu ile devam etmektedir. Bu alanda yaptığı çalışmalar ile Oyak Renault 2022 yılında Fırsat Eşitliği Modeli sertifikasını almaya
hak kazanmıştır.

Rakamlarla Oyak Renault

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları coğrafi konum

Coğrafi Konum

İstanbul’un 150 km güneyinde, Bursa’nın kuzeyindeki Organize Sanayi Bölgesi Mavi Cadde’de, şehir merkezine 8, Marmara Denizi’ne 12 km uzaklıkta.

Kuruluş Yılı

1969

Üretim Hattından İlk Araç Çıkış Tarihi

14 Mayıs 1971 (Renault 12)

Oyak Renault Hakkında Faaliyetler

Faaliyetler

Pres, Kaporta, Boya, Montaj, Uluslararası Lojistik Merkezi, ArGe Merkezi, Destek Birimleri

Yıllık Kapasite

390.000 otomobil

Üretilen Modeller

Yeni Renault Clio
Yeni Renault Clio E-Tech Full Hybrid
Megane Sedan