BASIN BÜLTENLERİ 2018

Hakkımızdaki Haberler

Oyak Renault ve Boğaziçi Üniversitesi’nden dijital dönüşümde büyük ortaklık

Oyak Renault ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile Türkiye’de bir ilk olan “Dijital Dönüşüm” projesi hayata geçiyor. Proje ile Oyak Renault’daki üretim süreçlerinde dijital dönüşüm sağlanması ve “Akıllı Fabrika” teknolojilerine örnek olacak yeni bir model oluşturulması planlanıyor.

Oyak Renault çalışanlarından dijital dönüşüme büyük katkı

Dijital dönüşüm ile hız, kalite, verimlilik, zaman kazancı sağlamayı amaçlayan Oyak Renault, çalışanları tarafından geliştirilen ve üretim süreçlerinde teknolojik dönüşümü sağlayacak yenilikçi uygulamaları ödüllendirdi.

“Yılın Otomotiv Şirketi” Oyak Renault oldu

Oyak Renault, yılın en prestijli iş dünyası ödülleri arasında gösterilen, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü’nün organize ettiği Boğaziçi İş Dünyası Ödülleri’nde “Yılın Otomotiv Şirketi” seçildi.

Oyak Renault’dan çalışan ve ailelerine nostalji dolu bir konser

Oyak Renault çalışanlarından oluşan Oyak Renault Türk Sanat Müziği Topluluğu, Türk Sanat Müziği’nden eşsiz eserler seslendirdikleri çok özel bir yılsonu konseri gerçekleştirdi. Topluluğun yıl sonu etkinliğinde Türk Sanat Müziği’nin eşsiz eserlerini seslendiren çalışanlar, dinleyicilere nostalji dolu unutulmaz anlar yaşattılar.

Renault – Nissan – Mitsubishi İttifakı’ndan elektrikli otomobiller için lityum pil yatırımı

Renault-Nissan-Mitsubishi’nin ortaklığında kurulan Alliance Ventures yatırım fonu, elektrikli otomobillerde kullanılan Li-ion teknolojisini ilerletmek amacıyla ABD’li teknoloji şirketi Enevate’e yatırım yaptı.
ABD’li pil üreticisi Enevate’in silikon ağırlıklı Li-ion teknolojisi yüksek enerji yoğunluğunda, hızlı şarj imkanı ve güvenli dolum sunuyor.

Oyak Renault inovasyon laboratuvarı Innov@OR açıldı

Oyak Renault, çalışanlarının inovasyon konusunda yaratıcılıklarını desteklemek amacıyla Innov@OR inovasyon laboratuvarını kurdu.
Yaratıcı fikirlerin ürüne dönüşümünün en önemli öğelerinden biri olacak Innov@OR inovasyon laboratuvarının açılışı Genel Müdür Antoine Aoun ve Oyak Renault çalışanlarının katılımıyla gerçekleşti.

Nissan’dan Renault Grubu’na 384 milyon Avro katkı

İkinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Nissan, Renault Grubu’nun 2018 üçüncü çeyrek gelirine 384 milyon Avro katkı sağladı.

Oyak Renault yeni yatırımın temelini Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın katılımıyla attı

• Oyak Renault, 19 Ekim 2018 tarihinde Renault Grubu’nun yeni alüminyum enjeksiyon tesisinin temelini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla attı.
• Bu yeni alüminyum enjeksiyon tesisi, Renault Grubu ve OYAK arasındaki 50 yıllık iş birliğinin 27 yıllık bir anlaşmayla yenilenmesinden sonraki ilk yeni yatırım.
• 100 milyon avroluk bir yatırım olan bu yüksek teknolojili tesis Türkiye’de bir ilk olacak.
• Yeni tesis, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Süper Teşvik Programı” desteğiyle Bursa’da hayata geçirilecek yatırımların başlangıcını temsil ediyor.

Oyak Renault çalışanları bu kez eğitim için koştu

Eker I Run Yol Koşusu’nda Türk Eğitim Vakfı’nın kız öğrencilerin eğitimine destek sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği “Eğitimli Kızlar Umutlu Yarınlar” projesi için koşan Oyak Renault KoşuyOR Takımı birinciliği göğüsledi.

Oyak Renault iş güvenliği bilincini erken yaşta aşılıyor

Oyak Renault, çocukların iş güvenliği konusunda erken yaşta bilinçlenmesi için düzenlenen 10. Oyak Renault Çocuklar Arası İş Güvenliği Afiş Yarışması’nda kazananları ödüllendirdi.

Timsah Arena’da Oyak Renault Masa Tenisi Turnuvası

Oyak Renault, sporun birleştirici gücünden faydalanarak masa tenisine gönül vermiş çalışanları için 29 Temmuz’da Bursa’nın en büyük spor markası olan Bursaspor Kulübü’nün futbol A takım maçlarını oynadığı Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda Timsah Arena’da Masa Tenisi Turnuvası düzenledi.

Oyak Renault Ailesi piknikte buluştu

8 Temmuz’da Bursa Keles Kocayayla Piknik Alanı’nda düzenlenen piknikte, Oyak Renault çalışanları aileleri ile birlikte eğlendi.

Renault Grubu'nun 2018 ilk yarıyıl finansal sonuçları

Renault Grubu’ndan yılın ilk yarısında rekor faaliyet karlılığı…

Renault - Nissan - Mitsubishi, yıllık sinerjilerinden elde edilen kazancı 5,7 milyar Avro'ya yükseltti

• Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı’nın yıllık sinerjilerinden elde edilen kazancı, 2016 yılında 5 milyar Avro’dan 2017 yılında 5,7 milyar Avro’ya %14 oranında yükseldi
• Mitsubishi Motors, İttifak (Alliance) üyesi olarak tamamladığı ilk yılı değerlendirdi
• Satış Sonrası, Kalite ve Toplam Müşteri Memnuniyeti ile İş Geliştirme alanlarında daha fazla birleşme çalışmaları yapıldı
• İttifak, 2022 yılının sonuna kadar 10 milyar Avro üzerindeki sinerji hedefini bir kez daha pekiştirdi

Otomotivin duayeni Dr. Ekber Onuk Oyak Renault’da

Türk otomotiv sektörünün duayenlerinden Dr. Ekber Onuk, Oyak Renault Motorlu Taşıt ve Otomobil Tutkunları Kulübü’nün davetlisi olarak geldiği Oyak Renault’da, otomobil tutkunu yüzlerce çalışana otomobilin geçmişine ve bugününe dair çok zengin bir sunum gerçekleştirdi.

Oyak Renault’ya Altın Pusula Ödülü

Oyak Renault, kurum içinde iletişimini güçlendirmek amacıyla yayınladığı “Fabrikam Dergisi” ile Kurumsal Yayınlar Kategorisinde, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından Altın Pusula ödülüne layık görüldü.

Oyak Renault'ya Çalışma Bakanlığı’ndan Engelli İstihdamı için Teşekkür

Oyak Renault, Engelli İstihdamında İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu’nda engellilere yönelik gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarından ötürü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “Teşekkür Belgesi ” ile onurlandırıldı.

Nissan’dan, Renault Grubu’na 478 milyon Avro katkı

Nissan, Renault Grubu’nun 2018 birinci çeyrek gelirine 478 milyon Avro katkı sağladı.

5 Oyak Renault çalışanı Olimpiyatlar için yarışacak

Oyak Renault’nun çalışanlarını motive etmek ve onların iş kalitesine katkıda bulunmak üzere ikincisini gerçekleştirdiği “El Becerisi Olimpiyatları”nda şampiyon olan 5 çalışan, Global Nissan Temel Beceri Olimpiyatları’na katılmak üzere Fransa’ya gitmeye hazırlanıyor.

Renault Grubu 2018'in ilk çeyreğinde 13.2 milyar Avro ciro gerçekleştirdi.

• Renault Grubu, 2018 yılının ilk çeyreğinde % 2,7 büyüyen pazarda %4.8 oranında artış ile toplam 935 bin 41 satış adedi kaydetti.
• Grubun cirosu ilk çeyrekte % 0,2 artarak toplam 13 milyar 155 milyon Avro’ya ulaştı.
• Renault Grubu 2018 yılına yönelik hedeflerini korudu.

Oyak Renaultlu çocuklar 23 Nisan’ı dans ve tiyatroyla kutladı

Oyak Renault’nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel düzenlediği etkinlikte, Oyak Renaultlu çocuklar birbirinden özel dans ve tiyatro gösterileri ile unutulmaz bir gün yaşarken aileleri de bu sevince ortak oldu.

5.5 milyonuncu motorunu üreten Oyak Renault; 6 milyonuncu otomobilini banttan indirdi

Yarım asır önce Türkiye’de binek araç üretimine başlayan ve otomobil üretiminde liderliğini koruyan Oyak Renault, bugün 6 milyonuncu otomobilini banttan indirmenin ve 5.5 milyonuncu motor üretimini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor.

Oyak Renault üst yönetiminde bayrak değişimi

Oyak Renault’da Mayıs 2016’dan bu yana Genel Müdür olarak görev yapan Tunç Başeğmez Oyak Renault Yönetim Kurulu’na atanırken, ondan boşalan Genel Müdürlük görevine ise Antoine Aoun getirildi.

Oyak Renault’dan 33 milyon Avro’luk yeni yatırım

• Oyak Renault 33 milyon Avro yatırım yaparak yeni pres hattını devreye aldı.
• Yeni pres hattı yatırımı ile Oyak Renault’nun büyük sac parçalarının üretimi için günlük vuruş sayısı 2’ye katlandı.
• Bu pres hattı teknik özellikleriyle sadece Türkiye’de bir ilk değil; hızı ve hat sonundaki robotlu stoklama sistemi ile aynı zamanda RENAULT için de bir ilk.
• Mevcut pres hatlarına göre yüzde 30 enerji tasarrufu sağlayan elektrik-elektronik sistemler ve hidrolik yastık ünitesi gibi özellikleriyle tüm dünyadaki Renault Fabrikaları içindeki en modern pres hattı olma özelliğini taşıyor.

Oyak Renault kadınların gücünü yeniden hatırlattı

Oyak Renault’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel düzenlediği etkinlikte konuşan dünyaca ünlü motosikletçi Asil Özbay, “1 Kadın 1 Motosiklet 10 Ülke” sloganı ile gerçekleştirdiği yolcuğun hikayesini paylaşırken, kadınların yapabileceklerinin sınırlarının ne kadar geniş olduğunu bir kez daha gösterdi.

2017 Finansal Sonuçlar

Renault Grubu satış, ciro, faaliyet karlılığı ve net gelirde rekor sonuçlara ulaşarak tarihinin en başarılı yılını gerçekleştirdi.

Oyak Renault 2017’de üretim rekorları kırdı

Oyak Renault 2017 yılında otomobil, motor, şasi üretiminde ve ihracatında rekor rakamlara ulaştı. Geçtiğimiz yıl 365 bin otomobil, 599 bin 335 motor, 271 bin 174 vites kutusu, 383 bin 577 adet şasi üretimi gerçekleştiren Oyak Renault, yüksek üretim performansıyla, Türkiye otomobil üretiminde ve ihracatında liderliğini sürdürdü.

Çocuklar tatilin keyfini Oyak Renault Kış Okulu’nda çıkardı

Oyak Renault, çalışanlarının çocuklarına yönelik gerçekleştirdiği “Kış Okulu” uygulaması ile sömestiri unutulmaz kıldı. Kış Okulu kapsamında, 80 çocuk, ebeveynlerinin çalıştığı Oyak Renault Fabrikası’nda basketboldan dramaya çok sayıda alanda eğitim gördü. Çocuklar eğlenerek öğrendikleri kış okulu uygulamasından büyük keyif aldıklarını söyledi.