ÇALIŞANLARIMIZ İLE TANIŞIN

Bizimle İletişime Geçmek İçin Hazır Mısınız?

Renault Dünyası’ndaki kariyer ve gelişim fırsatları ile ilgili tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için, çalışma arkadaşlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma Arkadaşlarımızla Tanışın

Ahmet BİLGİLİOĞLU

Yazılım Geliştirme Lideri

Kariyer Yolculuğu

1996-2000 – Makine Mühendisliği / Mustafa Kemal Üniversitesi
2000-2002 – Sistem Destek Uzmanı / SCT Bilişim Teknolojileri Ltd. (ODTÜ Teknokent)
2002-2004 – Veritabanı Yöneticisi ve Yazılım Uzmanı / SCT Bilişim Teknolojileri Ltd. (ODTÜ Teknokent)
2004-2006 – Bilgi İşlem Direktörlüğü – Veritabanı Yöneticisi / Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş
2006-2008 – Bilgi İşlem Direktörlüğü – Sistem Mühendisi / Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş
2008-2010 – Bilgi İşlem Direktörlüğü – Mekanik Üretim Sistemi ve Parça Takip Sistemi Entegratörü / Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş
2010-2017 – Bilgi İşlem Direktörlüğü – Bilgi-İşlem Uygulamaları Sorumlusu / Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş
2017- . . . – Bilgi İşlem Direktörlüğü – Yazılım Geliştirme Lideri / Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş

Kariyerindeki En Anlamlı 3 Deneyim

#1  Şirkette ilk görevim veritabanı yöneticiliğiydi, böyle bir görevin daha önce olmayışı ve bu görevi tek başıma yürütüyor olacağım, ilk başlangıçta beni hem heyecanlandırmış hem de kaygılandırmıştı. İlk veritabanı envanterlerini çıkardığımda ürün yelpazesi o kadar genişti ki; çok farklı sistemler ve bu sistemler üzerinde var olan farklı versiyonlara sahip çok sayıda farklı veri tabanları vardı. Bu veritabanları ile baş etme konusunda şirketin sağladığı olanaklar ile birlikte yönetimin desteği, benim bu zor süreci sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yürütüp hem şirketimize hem de işlere adaptasyonumu sağladı .
#2  Bir diğer görevim ise üretim sistemleri entegratörlüğü idi. Uluslararası deneyimimin daha da arttığı; üretimi yakından tanıma fırsatı bulduğum bu görevimde, farklı ülkelerden farklı insanlarla bir arada olmak; karşılıklı deneyimlerinizi paylaşmak, ortak bir amaç için çabalamak ve şirketin ana faaliyet alanına doğrudan etkide bulunmak beni çok mutlu etmişti.
#3  Yazılım Geliştirme Liderlik görevim, gelişen teknolojiler ve şirketlerin dijital dönüşüm yolcuklarına baktığımızda, yazılım ve veri çözümleri alanlarında şirketimizde bir takım oluşturulması artık bir ihtiyaç haline gelmişti. Bu süreçte takımın oluşturulması, adaptasyonu, işlerin belli bir standartta ve kurum süreçlerine uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önem arz etmekteydi. Şu an geldiğimiz noktada 3 kişi ile başladığımız ürün geliştirici takımımız geçici kaynaklarla birlikte yaklaşık 10 kişiye ulaştı.

Renault Dünyasındaki Kariyer Fırsatları İle İlgilenen Adaylara Tavsiyeleri

Otomotiv sektörü kendi içerisinde çok farklı meslekleri ve bu mesleklere hizmet veren farklı teknolojik çözümleri içinde barındırıyor. Adaylar iş tercihi yaparken kendisini hedeflerine taşıyacak, becerilerini geliştirecek ve kendisine keyif verecek görevleri tercih etmeli.
Yazılım ve veri analizi alanında kendini geliştirmek isteyen arkadaşların sadece farklı yazılım dilleri veya BI araçlarıyla birlikte script dillerini bilmeleri değil, bir o kadar önemli olan iş ve sistem analizi, istatistik, kod kalitesi, uygulama versiyon takibi, veri tabanı mimarisi, performans, teknik ve kullanıcı testleri, uygulama ve bilgi güvenliği, dokümantasyon gibi konularda da kendilerini geliştirmelerinin, kendilerine farklı bakış acısı kazandıracağı gibi çalıştıkları projenin bütünü görmeleri acısından da çok faydalı olacağını düşünüyorum.
Değişen ve gelişen sektörlerde planlama ve buna paralel olarak proje yönetim modelleri de büyük önem kazanıyor. Projelerde yer alacak arkadaşların proje yönetim modelleri, projelerde ekip çalışması gibi alanlarda kendilerini geliştirmesi, hem şirket kültürünü anlama hem de projelerde daha etkin rol oynama konusunda kendilerine çok yardımcı olacaktır.

Arda KINA

Eğitim Enstitüsü Müdürü

Kariyer Yolculuğu

1998-2003 – Kimya Mühendisliği / Anadolu Üniversitesi
2014-2015 – İnsan Kaynakları Yönetimi / Bahçeşehir Üniversitesi
2004-2005 – Egzoz Emisyon Sorumlusu – Kalite Direktörlüğü / Oyak-Renault
2005-2008 – Proje Analisti – Kalite Direktörlüğü / Oyak-Renault
2008-2009 – Proje AVES* Problemleri Takip sorumlusu – Kalite Direktörlüğü / Oyak-Renault
2009-2014 – Türkiye AVES Yöneticisi – Kalite Direktörlüğü / Oyak-Renault
2014-2015 – İnsan Kaynakları Meslek Sorumlusu – İnsan Kaynakları Direktörlüğü / Oyak-Renault
2015-2016 – Ücretlendirme ve Yan Haklar Sorumlusu – İnsan Kaynakları Direktörlüğü / Oyak-Renault
2016-2018 – B/C Segmenti AVES Yöneticisi – Merkez Kalite Direktörlüğü / TCR**-Fransa
2018- . . . – Eğitim Enstitüsü Müdürü – İnsan Kaynakları Direktörlüğü / Oyak-Renault

* AVES: Alliance Vehicle Evaluation Standard ( İttifak Araç Değerlendirme Standardı)
** TCR: Technocentre (Renault Teknoloji Merkezi)

Kariyerindeki En Anlamlı 3 Deneyim

#1  Oyak-Renault Kalite Direktörlüğünde şirketimizin 5 farklı araç projesinde aktif rol almış olmak; ürün geliştirme ve seri üretim süreçlerimiz ile ilgili derin bir bilgi ve deneyim birikimine sahip olmamı sağladı.
#2  Fransa Kalite Direktörlüğündeki görevimde aralarında Kolombiya ve Güney Kore’ninde bulunduğu birçok ülkedeki Renault fabrikalarını ziyaret etme fırsatım oldu; bu vesile ile Renault Dünyası’nı daha yakından tanırken; farklı coğrafyalar ve kültürler ile ortak çalışabilme becerisi geliştirebildim.
#3  İnsan Kaynakları Direktörlüğündeki sorumluluğum ile; şirketimizdeki tüm çalışanlar için eğitim ve gelişim uygulamaları sunmak; Groupe Renault’nun “sürekli öğrenen organizasyon” olma misyonuna katkı sağlamak; benim için çok büyük bir motivasyon kaynağı.

Renault Dünyasındaki Kariyer Fırsatları İle İlgilenen Adaylara Tavsiyeleri

Uluslararası bir şirkette kariyer yapmak istiyorsanız, Groupe Renault farklı coğrafyalardaki üretim merkezleri, mühendislik ve teknoloji merkezleri ile 100’den fazla ülkede çalışanlarına uluslararası kariyer olanağı sağlayabilen bir şirket.
Groupe Renault’da kariyer yönetimi; çalışanların farklı departmanlarda, projelerde, ülkelerde sorumluluk alarak deneyimlerini ve bakış açılarını zenginleştirmelerini destekliyen anlayış ile yürütülüyor.
Bununla birlikte, çalışanların meslek hayatları boyunca çeşitli eğitimlerle ve projelerle desteklenmesi ve gelişimlerinin sağlanması Groupe Renault’nun öncelikleri arasında.
Bu kapsamda, Oyak-Renault Eğitim Enstitüsü, çalışanların kişisel becerilerini arttıracak, gelişimlerini sürekli hale getirecek birçok modern eğitim programı yürütüyor.
Eğer uluslararası bir şirkette çalışmak istiyorum, çalışırken de gelişmek istiyorum diyorsanız neden hala bekliyorsunuz?

Ayşe KOÇAK BARUT

DLO Ambalaj Servis Şefi

Kariyer Yolculuğu

1995-1999 – Endüstri Mühendisliği / İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi
2000-2001 – İzmir Bölge PMSA Lojistik Sorumlusu / Reysaş Lojistik A.Ş.
2002-2004 – Sistem Uzmanı / Durak Tekstil A.Ş.
2004-2005 – Müşteri ilişkileri ve Planlama Uzmanı / Aunde Teknik A.Ş.
2005-2007 – Müşteri İlişkileri Uzmanı / Maysan Mando A.Ş.
2007-2013 – AILN Bursa Lojistik Etüd Sorumlusu / Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş.
2013-2015 – AILN Bursa Mühendislik Grup Şefi / Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş.
2015- . . . – DLO Ambalaj Servis Şefi / Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş.

Kariyerindeki En Anlamlı 3 Deneyim

#1  İlk iş tecrübemde 36 kişilik bir ekibi yönettim. Başlangıç için zorlu ama geliştirici bir deneyim oldu. Özgüvenime katkısı büyüktür. Bu sayede zorluklara göğüs germeyi ve amacım doğrultusunda korkmadan yürümeyi öğrendim.
#2  Kariyer parkurumdaki önemli kaldırım taşlarından bir diğeri yabancı bir danışmanlık firması önderliğinde “Verimlilik Projesi” gerçekleştirmek oldu. Proje çıktısı olarak fabrika %20 kazanç elde etti. Böylece var olan yetkinliklerime “Analitik Yaklaşım” yetkinliğini de eklemiş oldum.
#3  Bir başka önemli deneyim olarak, Romanya tarafından Groupe Renault adına yürütülen “Ambalaj Yönetimi Aktivitesi” nin Türkiye’ye transfer sürecinin yönetiminde rol aldım. Örnek bir takım çalışması sergileyerek; bu yeni yapılanma doğrultusunda ekipleri oluşturduk, prosesleri tanımladık ve transferi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdik. Doğru kurulmuş bir ekiple Groupe Renault seviyesinde başarılı sonuçlar elde edebileceğimizi gördüm. Uluslararası platformda böylesi bir yönetim tecrübesi sayesinde vizyonum gelişti.

Renault Dünyasındaki Kariyer Fırsatları İle İlgilenen Adaylara Tavsiyeleri

İşin yeteneğinizle bağlantılı olması ve içinizde tutku uyandırması önemli.
İyi bir kariyer için inisiyatif alan proaktif kişiler olun.
”Benim iş tanımım ne?” yerine “Benim katkım ne olmalı?” diye sorun.
Gönüllü olun, çalışan değil! Çözüm olun, sorun değil!
İşinizin ve yaşamınızın yaratıcı gücü sizsiniz.

Ceren GÜRSEL

Operasyon ve Destek Lideri

Kariyer Yolculuğu

2014-2015 – Planlama Mühendisi / Taze Direk e-ticaret
2015-2018 – İşletim Destek Sorumlusu / Oyak-Renault Oto Fabrikaları A.Ş.
2018- . . . – Operasyon ve Destek Lideri / Oyak-Renault Oto Fabrikaları A.Ş.

Kariyerindeki En Anlamlı Deneyimleri

#1  WannaCry Cyber Attack sonrası etkilenen fabrikalar arasında üretimi başlatan ilk fabrika olmak
#2  Merkezi ve lokal projelerde yer almak

Renault Dünyasındaki Kariyer Fırsatları İle İlgilenen Adaylara Tavsiyeleri

Bilgisayar mühendisliği okuyan ve yazılım tarafı ile ilgili hedefleri olmayanlar için görevimin son derece ilginç olduğunu söyleyebilirim. Ancak yaptığım işi kolaylaştırmak için ufak da olsa zaman zaman yazılım yetkinliğimi de canlı tutmaya çalışıyorum.
Dolayısıyla kariyerine başlayacak olan bilgisayar mühendisliği öğrencilerine onları çok geniş bir yelpazenin beklediğini ve seçeneklerini iyi araştırarak ve o alanlardaki örneklerle iletişim kurarak yollarında ilerlemelerini tavsiye ediyorum.
Her üretim tesisinde bilgi sistemleri yer almak zorunda ve bilgisayar mühendisleri için özellikle de pek çok farklı fırsat var.
Farklı fonksiyonlar, ekipler ile çapraz projeler üzerinde hem şirket içerisinde hem de uluslararası platformlarda çalışma deneyimi edinmek isteyen öğrencilere kendilerine bu fırsatları sunabilecek şirketlerdeki kariyer fırsatlarını takip etmelerini tavsiye ederim.

Cihat ÇETİNKAYA

İnsan Kaynakları Meslek Yöneticisi

Kariyer Yolculuğu

1993-1998 – Makine Mühendisliği / Orta Doğu Teknik Üniversitesi
1998-2001 – Makine Mühendisliği (Yüksek Lisans) / Orta Doğu Teknik Üniversitesi
2016-2018 – İnsan Kaynakları Yönetimi (Ön Lisans) / Anadolu Üniversitesi
1998-2002 – Ar-Ge Projeleri Değerlendirme Uzmanı / Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı
2003-2008 – Merkez Bakım Atölyesi – Bakım Metot Mühendisi / Oyak Renault Otomobil Fab. A.Ş.
2008-2010 – Merkez Bakım Atölye Şefi / Oyak Renault Otomobil Fab. A.Ş.
2011-2013 – Montaj Döşeme Atölye Şefi / Oyak Renault Otomobil Fab. A.Ş.
2014-2016 – Montaj Performans ve Yerleşim Bölüm Şefi / Oyak Renault Otomobil Fab. A.Ş.
2017-2018 – Clio IV Fabrika Proje Şefi / Oyak Renault Otomobil Fab. A.Ş.
2018- . . . – İnsan Kaynakları Meslek Yöneticisi / Oyak Renault Otomobil Fab. A.Ş.

Kariyerindeki En Anlamlı Deneyimleri

#1  Fabrikanın üretim kapasitesinin %40 oranında artmasını sağlayan büyük çaplı projede Bakım Proje Şefi görevini üstlenerek, çok sayıda yatırımın projelendirilmesinden devreye alınmasına kadar geçen tüm süreçte Türkiye ve Fransa’daki ekiplerin koordinasyonunu sağladım. Kariyerimin ilk yıllarında üstlendiğim bu görev bana gerek proje yönetimi gerekse uluslararası düzeyde çalışma konusunda önemli bir deneyim kazandırdı.
#2  Üretimdeki en büyük maliyetlerden biri olan enerji tüketimleri konusunda çalışanlarımızı bilinçlendirmek ve enerji tasarrufu sağlayan ekipman ve uygulamaların kullanımını teşvik etmek üzere planladığım Enerji Tasarruf Okulu’nu ekibimizle birlikte devreye aldık. Burada sadece iş hayatında değil, özel hayatımızda da enerji tasarrufu konusunda eğitimler verdik. Kurduğumuz standlar ile bu eğitimleri teorik olmaktan çıkarıp, uygulamalı hale getirerek daha anlaşılır ve daha eğlenceli olmasını sağladık. Enerji Tasarruf Okulu, Renault Grubu üst yöneticileri tarafından da takdirle karşılanarak, tüm dünyadaki Renault fabrikalarında uygulanmak üzere benchmark olarak gösterildi.
#3  Clio IV aracımızın, Güney Kore pazarına Renault markası altında sunulacak ilk araç olarak adapte edilmesi ve seri üretime geçilmesi konusunda yoğun bir mesai harcadım. Türkiye, Fransa ve Kore üçgeninde gerçekleşen bu proje süresince, farklı kültürlerin aynı üründen beklentilerinin ne kadar farklı olabileceğine şahit olarak, yepyeni bir pazara açılmanın zorluklarını tecrübe ettim. Bu zorlu süreçte, mühendislik faaliyetlerinin yanı sıra, kültürlerarası işbirliğinin ve kurulan dostlukların, başarıya giden yolda ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördüm.

Renault Dünyasındaki Kariyer Fırsatları İle İlgilenen Adaylara Tavsiyeleri

İçeriği ne olursa olsun, yaptığınız her işi önemseyin ve en iyi yapan siz olun.
İş seçerek geleceğinizi kısıtlamayın. Başlangıçta cazip gelmeyen bir görev, ileride daha önemli kapıların açılmasına vesile olabilir.
Engelleyici değil, yol açan olun. Yaptırmadıklarınızla değil, yaptıklarınızla anılacaksınız.
Güler yüzlü ve sosyal olun. En katı prosedürlerin uygulandığı işletmelerde bile içten bir tebessüm ile pek çok kapıyı açabilirsiniz.
Yeni görevler üstlenmekten çekinmeyin. Günümüz iş hayatında tek bir işin uzmanı olmak değil, farklı konularda bilgi sahibi olmak önemlidir.
Uluslararası projelerde ve ekip çalışmalarında görev alın.
Ve en önemlisi… Sadece işini yapan değil, diğerlerine göre FARK YARATAN olun.

Göksu İSBİR COŞKUN

Üretim Sistemleri Uygulama Sorumlusu ve Proje Yöneticisi

Kariyer Yolculuğu

2007-2012 – Bilgisayar Mühendisliği / Galatasaray Üniversitesi
05.2012-02.2013 – Bakım Uygulama Sorumlusu / Endüstriyel & Teknik Bilgi Sistemleri Departmanı
02.2013-01.2015 – Bakım, Lojistik, International Logistics Network Uygulama Sorumlusu / Endüstriyel & Teknik Bilgi Sistemleri Departmanı
01.2015- . . . – Üretim sistemleri (Boya ve Kaporta) uygulama sorumlusu ve proje yöneticisi / Endüstriyel & Teknik Bilgi Sistemleri Departmanı

Kariyerindeki En Anlamlı 3 Deneyim

#1  Farklı uygulamaların devreye alındığı araç projelerinde yer almak.
#2  Katıldığım ilk kulüp toplantısı: Aynı işi yaptığım diğer Renault fabrikaları çalışanlarıyla gerçekleştirilen ilk kulüp toplantısında yapılan paylaşımlar kariyerim açısından oldukça yol gösterici oldu. Çalıştığım şirketin uluslararası niteliğini gözlemleme ve kavrama fırsatı buldum. Bu toplantı sayesinde, ilerleyen zamanlarda içinde bulunduğum projelerde, diğer fabrikadan edindiğim kontaklarım aracılığıyla etkin bir iletişim kurabildim.
#3  Mevcut pozisyonumda yaptığım iş, sürdürdüğüm projelerin yanında, üretim anında oluşabilecek problemlere anında müdahale etmek ve buna benzer gelecek sorunlar hakkında önceden çözüm üretmektir. Üretim prosesinde birçok farklı problemle karşılaşılabileceği için, daha önce yaşanmış durumların iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Bu durumdan dolayı, yaptığım müdahaleler anlık ve geçici aksiyonlardan daha çok, ilerleyen zamanlarda gerçekleşebilecek sorunları önlemeyi amaçlayan kapsamlı çalışmalar beni geliştirdiğini düşünüyorum.

Renault Dünyasındaki Kariyer Fırsatları İle İlgilenen Adaylara Tavsiyeleri

Görevim gereği her gün yabancı dilde toplantılara katılıyorum, farklı ülkelerdeki Renault çalışanlarıyla iletişim halindeyim. O nedenle yabancı dil konusunda mümkün olduğunca kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.
Masa başında ve rutin işler yerine sürekli hareket halinde, sahada aktif bir şekilde ve pek çok kişiyle iletişim halinde çalışabileceğiniz rolleri tercih etmenizi öneririm.
Çalışma ortamını zenginleştiren konulardan biri de sosyal aktiviteler, biz kendi aramızda bu tip organizasyonlar yapma olanağı buluyoruz. Bu da bir şirketi tercih etmek için bence önemli faktörlerden biri.

Halil ÖRTMEN

Araç Mimarisi Proje Şefi, Algılanan Kalite Teknik Lideri
Design to Quality Eğitmeni, İşveren Marka Elçisi

Kariyer Yolculuğu

2000-2005 – Makine Mühendisliği / İTÜ
2006-2009 – MBA / Bilgi Üniversitesi
2006-2009 – Megane 2 Sedan, Renault Symbole ve Megane 3 HB Bitmiş Araç Geometri Sorumlusu / Oyak Renault
2009-2011 – Dacia Lodgy & Dokker Araç Mimarisi Mühendislik Lideri / Renault Technologie Romania
2011-2012 – Nissan Terrano Araç Mimarı Renault Technologie / Romania
2012-2014 – Renault Duster Oroch Pick-up Araç Mimarı / Renault Technologie Romania
2014-2018 – Renault Logan, Sandero araçları Ortadoğu ve Güney Afrika Araç Mimarisi Proje Şefi / Oyak Renault
2018-. . . – Clio 4 Araç Mimarisi Proje Şefi / Oyak Renault

Kariyerindeki En Anlamlı 3 Deneyim

#1  Romanya Mühendislik Merkezinde 5 yıl boyunca farklı projelerde görev almak ve farklı ülkelerden çalışanlarla tanışma fırsatı
#2  Renault-Nissan Alyansının ilk ortak araç projesinde (Nissan Terrano) çalışmış olmak
#3  Renault’nun ilk Pick-Up aracının (Duster Oroch) Mimari sorumluluğunu üstlenmiş olmak.

Renault Dünyasındaki Kariyer Fırsatları İle İlgilenen Adaylara Tavsiyeleri

Öğrenci iseniz derslerinizi önemseyin, iş hayatınızda faydası olmasa bile bilimi öğrenmek beyninizi ve düşüncelerinizi inceltecek, mühendislik bakış açınızı geliştirecektir.
Fırsat ve imkanınız var ise, okurken çalışın. Çok sayıda insanla tanışıp, bağlantılarınızı geliştirin.
Yabancı dile önem verin, dijital dönüşümü gözardı etmeyin; kodlama dillerinden birini öğrenmeye çalışın.
Kendinizi sürekli yenileyin. İlgi duyduğunuz farklı alanlarda makaleler, kitap özetleri okuyun, videolar izleyin. Kulüplere ve STK’lara üye olun. Liderlik vasıflarınızı artırın.
Çözüm odaklı olun, elinizde olmayan sebeplerden yaşadığınız olumsuz durumlara takılmayın, bu tür durumları lehinize dönüştürerek etki alanınızı genişletin, katkınızı her zaman ortaya koyun.

Mahmut ŞENALTUN

Dijital Dönüşüm Lideri

Kariyer Yolculuğu

1998-2003 – Makine Mühendisliği / ODTÜ
2006-2010 – Clio3 Boyalı Gövde Parçaları Yerlileştirme Mühendisi / Oyak-Renault
2010-2011 – Fluence Elektirikli Araç Boyalı Gövde Parçaları Mühendislik Sorumlusu / Oyak-Renault (Fransa, Türkiye)
2011-2012 – Clio4 Devreye Alma Sorumlusu / Oyak-Renault
2012-2013 – Fluence Facelift Devreye Alma Proje Şefi / Oyak-Renault
2013-2015 – Boyalı Gövde Proses Proje Şefi / Oyak-Renault
2015-2018 – Clio4 Araç Mimarisi Proje Şefi / Oyak-Renault
2015-2019 – Araç Mimarisi Mühendislik ve Geliştirme Bölümü Şefi / Oyak-Renault
2019- . . . – Oyak Renault Dijital Dönüşüm Lideri

Kariyerindeki En Anlamlı 3 Deneyim

#1  Oyak-Renault adına ilk ürün patentine başvurmak ve tescil ettirmek
#2  Dünyadaki bütün mühendislik merkezleri arasında yapılan değerlendirmede, yaptığımız mühendislik çalışmasının birinci olarak ödüllendirilmesi
#3  Bütün şirketi ilgilendiren bir konu olan dijital dönüşümün liderliğini yapmak

Renault Dünyasındaki Kariyer Fırsatları İle İlgilenen Adaylara Tavsiyeleri

Yabancı dil öğrenin, evrensel olun.
Farklı fikirlere ve değişime açık olun.
Mühendislik alanında yenilikleri takip edin ve öğrenme arzunuzu hiç yitirmeyin.
Vizyoner bir bakış açısıyla olayların artı ve eksi yönleriyle tümünü görmeye çalışın.
Kendinize kısa ve orta vadeli hedefler belirleyin, bunlara ulaşmak için neler yapılması gerektiğini konusunda kendinizi sürekli sorgulayın.

Özgü EYYUBOĞLU

GAM 1 Proje Performans Sorumusu
İşveren Marka Elçisi

Kariyer Yolculuğu

… -1988 – Kimya Mühendisliği / Orta Doğu Teknik Üniversitesi
2012-2015 – Business Administration / MBA Bilgi Üniversitesi
1988-1991 – Plastik Hammaddeler Kalite ve Üretim Sorumluluğu / Sönmez A.Ş
1991-1996 – Ürün Geliştirme Atölye Şefliği / Tepe İnşaat
1996-2000 – Malzeme Lab. Şefliği – Kalite / Oyak-Renault
2000-2005 – Satın Alma Sorumluluğu – Satınalma / Oyak-Renault
2005-2014 – Maliyet Analisti – Finans / Oyak-Renault
2014-2019 – Monozukuri Süreç Geliştirme Sorumlusu / Pilotu – Finans / Oyak-Renault
2020 – . . . – GAM 1 Maliyet Performans Sorumlusu – Finans / Oyak-Renault

Kariyerindeki En Anlamlı 3 Deneyim

#1  Kalitedeki görevimde ürettiğimiz ürünün malzemesine yönelik teknik bir kulvarda görev yaparken; satınalma direktörlüğüne geçerek ürettiğimiz ürünün ticari parametreleri hakkında da fikir sahibi olmam; bana bugünkü işimin gerektirdiği bütünsel bakışı ve çok yönlü düşünebilmeyi kazandırdı.
#2  Satınalma direktörlüğünde edindiğim altyapı sonrasında Finans direktörlüğüne geçerek; şirketimizde yeni kurulan Maliyet Analizi bölümünün kurucu takımı içerisinde yer almak; bana kariyerimde yepyeni bir ilgi alanı ve deneyim sahası kazandırdı.
#3  Bir COST BUSTER olarak Monozukuri Pilotluğumda geçmiş tecrübelerimden yararlanarak kurduğum başka Renault üretim merkezlerinde uygulanmayan çapraz fonksiyonlar/takımlar ile yürüttüğümüz maliyet çalışmalarında aldığımız kazançlı sonuçlar nedeni ile 2016 AVRASYA özel ödülünü almam ve Oyak Renault’yu temsil etmek için Moskova’ya gönderilen ekibe seçilmem, unutamayacağım örnekler arasındadır.

Renault Dünyasındaki Kariyer Fırsatları İle İlgilenen Adaylara Tavsiyeleri

RENAULT bir dünya devi, OYAK-RENAULT ise RENAULT’nun en önemli fabrikalarindan birisi.
Burada çalışmak otomotiv dünyası içinde çok önemli bir tecrübe ve vizyon.
En önemli ayrıcalığı; ülkemizin kalkınmasına sağladığı katkısı, kurumsallığı,
Çalışan herkes için farklı iş kollarını deneyimleme olanakları yaratması …

Yeni mezun arkadaşlarım için ise; yeni bir teknolojik çağın başlangıcına tanıklık etme fırsatı. Tam da hem ürünümüz hem de iş yapış şekillerimiz değişirken…

Her zaman en iyisi için mücadele ederken, kendimize ve şirketimize inancımızı kaybetmeden kararlılıkla devam edecek uzun bir çalışma yaşamı macerasına, genç arkadaşlarımın bayrağı alarak devam etmesi, çok emek verdiğimiz şirketimizin geleceğe en iyi şekilde hazırlandığını görebilmek adına biz tecrübeli ekibin en çok istediği olsa gerek…

Sibel KAYA

Lojistik Organizatörü

Kariyer Yolculuğu

2004-2009 – Endüstri Mühendisliği / ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
2006 – Kontrol-Lojistik Dept. (Staj) / Delphi Diesel Syst. – İzmir
2006 – Yatırım-Metot Dept. (Staj) / Vestel – Manisa
2007-2008 – SCL Tedarik Zinciri – Proje Koordinatörü / DHL GCS-EMEA – Belçika
2008-2009 – Proje Koordinatörü (Bitirme Tezi) / Unver Group – Bursa
2010-2011 – Business Manager / UBS AG – Singapur
2012-2018 – Organisateur Industrielle – APW / Oyak-Renault – Bursa
2018-. . . – Organizatör Lojistik – Supply Chain, DLO / Oyak-Renault – Bursa

Kariyerindeki En Anlamlı 3 Deneyim

#1  O zamanlar belki daha yeni yeni gelişen AIESEC aracılığıyla, üniversite 3.sınıfın sonunda okulu 1 yıl dondurmaya cesaret ederek hiç bilmediğim bir ülkeye gitmek ve orada hayatımdaki ilk iş tecrübemde 1 sene boyunca gerek kültürel olarak gerekse profesyonel hayata dair deneyimler kazanmak, yabancı yöneticilerim tarafından Türkiye’yi çok iyi temsil ettiğimin beyan edilmesi benim için çok anlamlıydı.
#2  Alliance Production Way (APW) / Üretim Sistemi konuları başta olmak üzere, Mavi Yakalı çalışanlarımızdan Direktör’lere kadar birçok seviyede eğitim vermek beni çok geliştirdi. Özellikle 8 gün boyunca Mavi Yakalı yüzlerce çalışana konferans salonunda Üretim Sistemi’ne yönelik tek başıma eğitim vermek, sorularını cevaplamak ve onların gelişimine katkı sağlamak benim unutamayacağım bir tecrübedir.
#3  Hem konuşma hem de yazı dilinde her gün İngilizce ve Fransızca kullanılan Operasyonel Lojistik Direktörlüğü’ne geçiş yapmak ve her geçen gün uluslararası arenada global müşterilere tedarik zinciri lojistik sistem yöneticisi olarak hizmet vermek, yabacı dil ve uzmanlık yönünden kendimde gelişim gözlemlemek severek devam ettirdiğim bir tecrübe

Ayrıca Renault işveren markası değişim elçileri arasında yer almak oldukça heyecan verici, bol bilgi paylaşımlı ve dinamik bir deneyim.

Renault Dünyasındaki Kariyer Fırsatları İle İlgilenen Adaylara Tavsiyeleri

Bana ilk işe başlarken denilen bir tavsiyeyi burada tekrarlayabilirim: “Meraklı olun”. Yeni bir şeyi “iyi” öğrenmeye gayret edin. Soru sormaktan çekinmeyin.
Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine, kendinizi her gün bir adım öteye götürmeye çalışın.
Kendinizi iyi tanımak ve sevdiğiniz alanlara yönelmek çok önemli.
Şartlara çok bağlamadan, detaylarda boğulmadan küçük de olsa aksiyon alın.
İşinizi iyi yapmanın yanında farklılık katın, özgün olun.
Başkalarıyla kıyaslamak yerine, kendinizi her gün bir adım öteye götürmeye çalışın.
Sağlık, spor ve sanat gibi alanlarda kendinize yatırım yapın.
Pozitif olun ve sosyal ilişkileri es geçmeyin.
“Katkı sağlamak” en anlamlı motivasyon kaynağınız olsun.