22 NİSAN 2021 · BASIN BÜLTENİ

Groupe Renault 2021’in ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Pandemi döneminde fiyat disiplini ciroya destek oldu

Groupe Renault 2021’in ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı
  • Grup cirosu 2021'in ilk çeyreğinde 10 milyar avroya (%-1,1) ulaştı. Sabit döviz kuruyla¹ ciro %4,4 artmış olacaktı.
  • AVTOVAZ dışında otomotiv faaliyet kârı 8,6 milyar avro ile stabil kaldı. Bu çeyrekte öne çıkan gelişme "Renaulution" strateji planının yeni ticari politikası sayesinde 6 puandan fazla artış gösteren fiyat etkisi oldu.
  • Grubun satışları ilk çeyrekte dünya genelinde %1,1 artış göstererek 665 038 adet olarak gerçekleşti.
  • Renault markası 2021'in ilk çeyreğinde 42 951 adet elektrikli ve hibrit araç sattı. İkinci çeyrekten itibaren Renault, üç yeni E-TECH hibrit ve plug-in hibrit araç modelini piyasaya sürecek.
  • Dacia yeni modelleriyle iyi bir performans gösterdi. Yeni Sandero'nun lansmanı başarılı olurken, satış portföyü 3 aylık satış rakamlarını geride bıraktı. Dacia'nın ilk elektrikli aracı Yeni Dacia Spring şimdiden neredeyse 10 000’e yakın ön sipariş aldı.

TİCARİ SONUÇLAR: İLK ÇEYREKTE ÖNE ÇIKANLAR

Pandeminin etkisinin sürdüğü bir dönemde Groupe Renault, 2021'in ilk çeyreğinde, 2020'nin ilk çeyreğine kıyasla %1,1 artışla 665 038 adet araç satışı gerçekleştirdi. 6 puanın üzerindeki fiyat etkisiyle gerçekleştirilen yıl başlangıcı, grubun kârlılık odaklı ticari politikasının olumlu yönünü doğrular nitelikte. Bunun yanında Grup, en kârlı satış kanalları üzerinden ilerlemeye devam ediyor.

Renault Markası

Renault markası, 2021'in ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,3 artışla 433 662 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Renault’nun Avrupa'daki piyasa payı, hafif ticari araç pazarının sağladığı güçlü ivmenin desteğiyle %3,9 büyüme gösterdi. Bu bağlamda, Renault markalı araç satışları %2,7 artış göstererek 250 163 adede ulaştı.

Avrupa binek araç pazarında, elektrikli ve elektrik destekli Renault modelleri, araç tescillerinin %23'ünü oluşturdu.

Twingo E-TECH Electric modelinin lansmanının ardından Renault markası, ikinci çeyrekte ürün gamını Yeni Arkana E-TECH hibrit, Yeni Captur E-TECH hibrit ve Yeni Mégane hatchback E-TECH plug-in hibrit modelleriyle genişletmeye devam ediyor.

Renault, Avrupa dışındaki bölgelerde en kârlı segmentlere yoğunlaşıyor: marka Hindistan'da hızla büyüyen kompakt SUV segmenti için Yeni Kiger modelini başarıyla piyasaya sürerken, Rusya'da mart ayından bu yana satışta olan Yeni Duster, çeşitli versiyonlarıyla piyasaya güçlü bir giriş yaptı.

Dacia ve Lada markaları

Dacia markası, Yeni Sandero'nun başarılı lansmanı ve Duster'ın yüksek satış performansıyla 121 231 adet satış gerçekleştirdi (%+10,2). Şimdiden verilen ön sipariş sayısına bakıldığında, %100 elektrikli Yeni Dacia Spring başarı vadediyor.

Lada markası, Rusya yerli pazarında, Granta ve Vesta modellerinin desteği ve NIVA Travel modelinin satışa sunulmasıyla 90 472 adet ile iyi bir performans sergiledi (%+5,4).

İŞ BİRİMLERİNE GÖRE İLK ÇEYREK CİROLARI

2021 ilk çeyreğinde Grup cirosu 10 015 milyar avro oldu (%-1,1). Sabit döviz kuru ve koşullarında¹ Grup cirosunda %4,4 artış sağlanacaktı.

AVTOVAZ cirosu hariç olmak üzere otomotiv cirosu %-0,3 daralmayla 8 566 milyar avro oldu.

Hacmin olumsuz etkisinin (-6,5 puan) büyük bölümünü açıklayan stoklardaki değişime ek olarak, ciro negatif döviz kuru etkisinden -4,3 puan etkilendi.

Güçlü pozitif fiyat etkisi (+6,3 puan) "Renaulution" strateji planı kapsamında uygulanan yeni ticari politikayı doğrular nitelikte oldu.

Zoe, Twingo E-TECH Electric ve ticari araç talebinin yarattığı ivme, pozitif ürün karmasına +2,4 puanlık katkı sağladı.

AVTOVAZ'ın Grup cirosuna katkısı %-2,3 düşüşle 685 milyon avro olarak gerçekleşti. Sabit döviz kuru koşullarında¹, %20,9 artış elde edilecekti.

Mobilite Hizmetleri, 2020'nin ilk çeyreğindeki 6 milyon Euro'ya kıyasla 5 milyon Euro katkıda bulundu.

Satış Finansmanı (RCI Bank & Services), bu çeyrekte 759 milyon avro ciro elde etti ve ağ faaliyetindeki düşüş ve 24 milyon Euro'luk negatif kur etkisi nedeniyle 2020'ye göre%-8,2 düşüş kaydetti. Yeni finansman sözleşmelerinin sayısı %-10,9 düşüş gösterdi. Ortalama performans gösteren varlıklar, Mart 2021 sonu itibariyle 2020'nin ilk çeyreğine kıyasla %-6,9 düşüş göstererek 45,9 milyar avro olarak gerçekleşti.

2020 yılı mart ayı sonunda 661 000 adet olan stoklar, 31 Mart 2021 tarihi itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre (bağımsız satış ağı dahil olmak üzere) %-26 gerileyerek 487 000 adet oldu.

GROUPE RENAULT KONSOLİDE CİROSU

(milyon avro)20202021Değişim 2021/2020
Q1
AVTOVAZ hariç otomo8 5918 566%-0,3
AVTOVAZ701685%-2,3
Mobilite Hizmetleri65%-16,7
Satış Finansmanı827759%-8,2
Toplam10.12510.015%-1,1

MARKALARA GÖRE GRUBUN TOPLAM BİNEK ARAÇ (PC) VE HAFİF TİCARİ ARAÇ (LCV) SATIŞLARI

Q1 2020Q1 2021Q1 değişim %
RENAULT
PC353 821337 391-4,6
LCV74 34196 271+29,5
PC+LCV428 162433 662+1,3
RENAULT SAMSUNG MOTORS
PC19 53512 227-37,4
DACIA
PC101 793110 220+8,3
LCV8 24811 011+33,5
PC+LCV110 041121 231+10,2
LADA
PC87 90888 068+0,2
LCV2 6342 404-8,7
PC+LCV90 54290 472-0,1
AVTOVAZ
PC4 280115-97,3
ALPINE
PC367423+15,3
JINBEI&HUASONG*
PC85222-97,4
LCV3 8906 407+64,7
PC+LCV4 7426 429+35,6
EVEASY
PC-479+++
TOPLAM GROUPE RENAULT
PC568 556548 945-3,4
LCV89 113116 093+30,3
PC+LCV657 669665 038+1,1

* Shineray hariç

GROUPE RENAULT'NUN 2021'İN BAŞINDAN MART AYINA KADAR EN BÜYÜK 15 PAZARI

Yıl başından Mart 2021'e kadarHacimler ⁽¹⁾ (adet)PC+LCV pazar payı (%)
1FRANSA135 95724,21
2RUSYA114 27229,68
3İTALYA41 9698,54
4ALMANYA40 2305,55
5BREZİLYA33 1866,69
6HİNDİSTAN31 6082,97
7TÜRKİYE (Twizy ve LADA satışları dahil)28 85714,53
8İSPANYA + KANARYA ADALARI26 67411,77
9FAS17 65739,98
10BİRLEŞİK KRALLIK16 6383,17
11BELÇİKA + LÜKSEMBURG14 6169,32
12GÜNEY KORE13 1293,11
13KOLOMBİYA11 77422,31
14POLONYA11 2568,30
15ARJANTİN11 24010,14

⁽¹⁾ Satışlara Twizy dahil edilmemiştir

¹Sabit koşullar ve döviz kurunda konsolide hasılat değişimini analiz etmek için Groupe Renault, önceki yılın ortalama yıllık döviz kurunu uygulayıp koşullarda yıl içinde meydana gelen önemli değişiklikleri hariç tutarak geçerli yılın hasılatını yeniden hesaplar.