26 NİSAN 2019 · BASIN BÜLTENİ

2019’un ilk çeyreğinde Renault Grubu’nun cirosu 12.5 milyar avroya ulaştı

Global pazarda araç satışları %7.2 azalırken, grubun araç satışları da %5.6 azalarak 908 bin 348 oldu. Grubun cirosu ilk çeyrekte toplam 12 milyar 527 milyon avro oldu (-% 4.8). Sabit döviz kuru ve katsayı¹ ile gerileme %2.7 oranında gerçekleşecekti. Renault Grubu 2019 yılına yönelik hedeflerini korudu.

2019’un ilk çeyreğinde Renault Grubu’nun cirosu 12.5 milyar avroya ulaştı

İLK ÇEYREĞİN ÖNE ÇIKAN SATIŞ RAKAMLARI

Renault Grubu’nun dünya çapındaki satışları (binek otomobilleri + hafif ticari araçlar) ilk çeyrekte pazardaki % 7.2 ’lik düşüşle birlikte % 5.6’ya geriledi. Buna rağmen pazar payı direnç göstererek %4.1 oldu (2018 yılı 1. çeyreğine göre + 0.1 arttı).

Avrupa’da grubun satışları, pazardaki %2.4’lük düşüşe rağmen Clio, Yeni Duster, Zoe ve LCV modellerinin güçlü satış performansı sayesinde %2.0 artış kaydetti.

Renault Grubu’nun Brezilya’daki satışları %29.4 oranında arttı ve %8.9 düzeyindeki rekor pazar payına ulaştı. Kwid modeli bölgedeki başarısını sağlamlaştırdı.

Rusya’da, pazarın ve Renault Grubu satışları 2018’e göre neredeyse sabit kaldı ve pazar payı %28.5 oldu. Lada Granta bu piyasada en çok satan araç oldu.

Renault Grubu, pazarın yüzde 49 daraldığı Arjantin’de ve yüzde 44 daraldığı Türkiye’de pazar payını artırmayı başardı.

İran’da ABD’nin yaptırımlarının yürürlüğe girmesi grubun Ağustos 2018’den bu yana satışlarını durdurmasına neden oldu.

Çok yakında Avrupa’da Yeni Clio, Rusya’da Arkana, Hindistan’da Triber ve Çin’de City K-ZE olmak üzere yeni ürünlerin lansman hazırlıkları sürüyor.

¹ Konsolide gelirlerdeki değişimin sabit katsayıda ve sabit döviz kurlarıyla analiz edilebilmesi için Renault Grubu, bir önceki yılın ortalama yıllık döviz kurlarını uygulayarak mevcut yıl için gelirleri yeniden hesaplar ve katsayıda yıl içinde gerçekleşen önemli değişiklikleri hesaplamanın dışında tutar.

FAALİYET BÖLÜMLERİNE GÖRE BİRİNCİ ÇEYREK CİROSU

2019 yılının ilk çeyreğinde Renault Grubu’nun cirosu 12 milyar 527 milyon avroya ulaştı. (% -4.8 ). Sabit döviz kuru ve katsayı¹ ile düşüş %2.7 oranında gerçekleşecekti.

AVTOVAZ hariç otomobil cirosu % 6.3 düşerek 10 milyar 916 milyon avro oldu. Bu düşüşte adet bazında negatif etki ( - 4.7 puan) ile iş ortaklarına satıştaki düşüş (- 3.1 puan) etkili oldu. Arjantin pesosu, Brezilya reali, Rus rublesi ve Türk lirasının değerlerindeki düşüşe bağlı olarak 1.5 puanlık negatif döviz etkisi oluştu. Fiyat etkisi 0.3 puanla olumlu olurken, sepet etkisi 1 puan oldu.

Satış finansmanı (RCI Banque) ilk çeyrekte 2018’e oranla % 6.4 artışla 844 avro ciro sağladı. Yeni finansman sözleşmelerinin sayısı Türkiye ve Arjantin’de satışların azalmasına bağlı olarak % 2.7 düşüş kaydetti. Ortalama gelir getiren varlıklar % 8.2 artarak, 46.5 milyar avroya ulaştı.

AVTOVAZ’ın Renault Grubu’nun toplam cirosuna katkısı ilk çeyrekte, 767 milyon avroluk negatif döviz kuru etkisine rağmen, Lada satışlarındaki %7.1 artış sayesinde 67 milyon avroya ulaştı.

2019 ÖNGÖRÜLERİ

2019’da küresel pazarda %1.6 oranında bir küçülme olması bekleniyor.

Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden çıkışının sorunlu olmaması durumunda Avrupa pazar büyüklüğünün sabit kalması öngörülüyor.

Uluslararası düzeyde, Rusya pazarının yaklaşık %3 (önceki döneme göre %3 artış) ve Brezilya pazarının da %10 oranında büyümesi bekleniyor.

Bu bağlamda, Renault Grubu 2019 yılına yönelik hedeflerini koruyor:

  • Grubun cirosunu artırmak (sabit kur oranları ve katsayı¹ ile)
  • Grubun faaliyet karını yaklaşık %6,0’ın civarında tutmak
  • Otomotiv faaliyetlerinden pozitif nakit akışı elde etmek

RENAULT GRUBU’NUN KONSOLİDE GELİRLERİ

(MİLYON € )20192018Değişim 2019/2018
Q1
AVTOVAZ hariç otomotivde10,91611,646-6.3 %
Satış finansmanı767716+7.1%
AVTOVAZ844793+6.4%
Toplam12.52713,155- 4.8 %

RENAULT GRUBU’NUN TOPLAM SATIŞLARI ( BİNEK OTOMOBİL+ HAFİF TİCARİ ARA.- BÖLGELERE GÖRE)

Mevcut yılın başından Mart'a kadar
20192018% Değişim
Fransa178,057177,722+ 0.2 %
Avrupa (Fransa hariç)324,920315,230+3.1%
Toplam (Fransa + Avrupa)502,977492,952+2,0%
Afrika -Ortadoğu -Hindistan83,811120,536-30.5%
Avrasya158,487165,720-4.4 %
Kuzey ve Güney Amerika97,917103,402- 5.3%
Asya-Pasifik65.15679,515-18.1%
Toplam (Fransa + Avrupa hariç)405,371469,173-13.6%
TOPLAM908,348962,125-5.6 %

MARKALARA GÖRE TOPLAM SATIŞLAR

Mevcut yılın başından Mart'a kadar
20192018% DEĞİŞİM
RENAULT*
BİNEK OTOMOBİL471,378544,033-13.4%
HAFİF TİCARİ ARAÇ105,504104,764+0.7%
BİNEK OTOMOBİL+ HAFİF TİCARİ ARAÇ576,882648,797-11.1%
RENAULT SAMSUNG MOTORS
BİNEK OTOMOBİL15,69019,105-17.9 %
DACIA
BİNEK OTOMOBİL171,458160,869+6.6 %
HAFİF TİCARİ ARAÇ12,58410,776+16.8%
BİNEK OTOMOBİL+ HAFİF TİCARİ ARAÇ184,042171,645+7.2%
LADA
BİNEK OTOMOBİL91,00582,415+10.4%
HAFİF TİCARİ ARAÇ2,5813,687-30.0 %
BİNEK OTOMOBİL + HAFİF TİCARİ ARAÇ93,58686,102+8.7%
ALPINE
BİNEK OTOMOBİL1,40239+++
JINBEI & HUASONG
BİNEK OTOMOBİL1,9084,196-54.5%
HAFİF TİCARİ ARAÇ34,83432,241+8.0%
BİNEK OTOMOBİL + HAFİF TİCARİ ARAÇ36,74236,437+0.8 %
RENAULT GRUBU
BİNEK OTOMOBİL752,845810,657-7.1%
HAFİF TİCARİ ARAÇ155,503151,468+2,7%
BİNEK OTOMOBİL + HAFİF TİCARİ ARAÇ908,348962,125-5.6%

* Alpine dahil : 2018’de 38 adet

RENAULT GRUBU’NUN MEVCUT YILIN BAŞINDAN MART AYINA KADAR EN BÜYÜK 15 PAZARI

Satış adedi¹ 2019 (adet)BİNEK OTOMOBİL +HAFİF TİCARİ ARAÇ Pazar Payı 2018 ( %)
FRANSA178,05726.38
RUSYA111,71228.52
ALMANYA59,7146.26
İTALYA58,68810.10
BREZİLYA51,2668.86
İSPANYA + KANARYA ADALARI47,21912.71
ÇİN42,6870.72
BİRLEŞİK KRALLIK36,0074.47
BELÇİKA+ LÜKSEMBURG23,98012.31
ARJANTİN20,63815.33
HİNDİSTAN19,1931.90
CEZAYİR18,52848.25
POLONYA17.86611.41
FAS17.64743.42
TÜRKİYE16.89119.09

¹ Twizy hariç satışlar

Groupe Renault Hakkında

Groupe Renault 1898’den beri otomobil imal etmektedir. Günümüzde Grup uluslararası çok sayıda markayı barındırmakta olup, 2018’de 134 ülkede 3,9 milyona yakın araç satmıştır. 36 üretim merkezinde imalat yapan Grubun ürünleri 12,700 satış noktasına ulaşmakta ve 180,000”in üzerinde çalışanı bulunmaktadır. Geleceğin teknolojik gereksinimlerini karşılarken, bir yandan da kârlı büyüme stratejisini sürdürmek amacıyla, Groupe Renault uluslararası büyüme hedefini önceliklendirmektedir. Bu amaçla beş markası (Renault, Dacia, Renault Samsung Motors, Alpine ve LADA) arasındaki sinerjiden faydalanmakta, elektrikli araçlara odaklanmakta ve Nissan ve Mitsubishi Motors ile yaptığı eşsiz işbirliğinden faydalanmaktadır. Grup, %100’ü Renault’ya ait takımı ile Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2016’dan bu yana yer alarak inovasyon ve bilinilirliğin önemli bir itici gücü olan motor sporlarında faaliyetini sürdürmektedir.